poniedziałek, 7 lipca 2014

Prawda czy fałsz?

W dzisiejszym poście zajmę się zagadnieniami związanymi z różnymi opiniami dotyczącymi grzejników, mniej lub bardziej prawdziwymi. Krążącymi w internecie ale też wśród niektórych instalatorów czy wszystkowiedzących "specjalistów".  Postaram się wyjaśnić, które  z tych osądów zawierają prawdę a które są nieprawdziwe.

Grzejniki żeliwne lepiej grzeją od nowoczesnych grzejników płytowych
Fałsz. Podstawową zasadą przy doborze grzejników jest ich moc cieplna przy określonych parametrach instalacji; tak więc nie ma znaczenia jakiego typu grzejnik zamontujemy w ogrzewanym pomieszczeniu, ważne jest żeby jego moc zapewniała odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu czyli komfort cieplny. Grzejnik żeliwny ma dużą pojemność wodną a co za tym idzie dłużej utrzymuje ciepło. Wiele osób uważa, niesłusznie zresztą, że grzejnik powinien być cały czas ciepły bo inaczej w pomieszczeniu robi się zimno. Nie raz spotykałem się z opiniami właścicieli domów, że chyba coś z instalacją jest nie w porządku bo grzejniki są zimne. Pierwsze co radziłem zrobić to zmierzyć temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Z reguły temperatura była odpowiednia a przyczyną tego, że grzejniki były zimne było odcięcie dopływu wody do grzejników przez zawory termostatyczne, spowodowane np. wzrostem temperatury w pomieszczeniu do zadanej na głowicy termostatycznej. Przyczyną ww. opinii był fakt, że jeszcze nie tak dawno większość mieszkań i domów posiadała instalacje grawitacyjne (piszę o tym tutaj), które uniemożliwiały skuteczną regulację temperatury w pomieszczeniu (w latach 80-tych ub. wieku firma Heimeier wprowadziła na rynek zawory do instalacji grawitacyjnych ale w Polsce nie były one powszechnie stosowane). Grzejniki były więc cały czas ciepłe, czasami nawet gorące (stosowano wówczas parametry instalacji 90/70°C), ściany osmalone a "regulacja temperatury" odbywała się przez otwieranie okien. Ale wtedy nie myślano o oszczędzaniu energii.
Podsumowując: każdy prawidłowo dobrany grzejnik zapewni nam komfort cieplny; warunkiem jest też odpowiednie zrównoważenie instalacji c.o. (czyli wyrównanie przepływów przez grzejniki), właściwe usytuowanie w pomieszczeniu (najlepiej pod oknem) i odpowiedni dobór armatury grzejnikowej (o tym będę też pisał w kolejnych postach).

Grzejniki długie (szerokie) powinny posiadać podłączenie zasilania i powrotu po przekątnej grzejnika
Prawda. Jest to oczywiste i związane z równomiernym przepływem wody przez grzejnik. Proszę zwrócić uwagę, że przy podłączeniu jednostronnym (z lewej lub prawej strony grzejnika) powierzchnia grzejnika ma najwyższą temperaturę od strony podłączenia a najniższą  na drugim końcu grzejnika. Różnice te nie są duże przy grzejnikach o wysokości 600mm i długości do 2000mm ale już przy dłuższych grzejnikach widoczny jest spadek temperatury na chłodniejszym" końcu grzejnika. Zaleca się aby przy grzejnikach o długości powyżej 2000mm lub gdy długość grzejnika przekracza czterokrotnie jego wysokość zastosować podłączenie krzyżowe (na rysunku poniżej z prawej strony). Jedna istotna uwaga: odwrotne podłączenie zasilania niż widoczne na rysunku (czerwona strzałka) spowoduje obniżenie mocy grzejnika o ponad 30%.

(materiały firmy PURMO)

Do instalacji z pompą ciepła nie powinno stosować się grzejników
Fałsz. Instalacje z pompą ciepła są efektywne przy niskich parametrach instalacji, z reguły 45/35°C.  Weźmy przykład: grzejnik płytowy firmy Kermi typ V22 o wymiarach 600x1000mm ma moc 1666W  dla parametrów instalacji 75/65°C oraz 494W dla parametrów 45/35°C czyli ponad trzykrotnie mniejszą. Nie oznacza to jednak, że nie możemy stosować grzejników w instalacjach z pompą ciepła. Na pewno łatwiej jest podjąć decyzję przy budowie nowego domu i nowej instalacji c.o. (wybór pomiędzy ogrzewaniem podłogowym a grzejnikowym lub oba jednocześnie). Co ma jednak począć właściciel istniejącego domu, który chciałby też zastosować do ogrzewania pompę ciepła a nie ma możliwości wykonania ogrzewania podłogowego? Jeżeli w domu jest dużo miejsca i inwestorowi nie przeszkadza wielkość grzejników można zastosować np. typowe grzejniki płytowe. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dobór grzejników konwektorowych z wentylatorem np. Jaga Strada z systemem DBE.
Jaka jest różnica pomiędzy wielkością grzejnika płytowego a grzejnika konwektorowego z wentylatorami podam na przykładzie.  Załóżmy, że zapotrzebowanie mocy wynosi 1500W dla parametrów 45/35°C, w pomieszczeniu mamy okno o szerokości 180cm usytuowane na wysokości 80cm.
Dobieramy grzejniki:
1. grzejnik płytowy KERMI
     - typ 33 o wymiarach 1800x600x155mm (długośćxwysokosćxgłębokość) posiada moc 960W,
     - typ 33 o wymiarach 900x600x155mm (długośćxwysokosćxgłębokość) posiada moc 533W
czyli dwa grzejniki mają moc 1493W przy czym jeden z grzejników będziemy musieli zamontować na ścianie ograniczając dostępność miejsca w pomieszczeniu
2. grzejnik konwektorowy JAGA Strada DBE typ 16 o wymiarach 1800x500x160mm (długośćxwysokosćxgłębokość) posiada moc 1487W
czyli wystarczy jeden grzejnik!
Nie chciałbym tutaj rozpisywać się o tym, że przed podjęciem decyzji o montażu pompy ciepła należy ocieplić budynek, nie tylko ściany ale także dach, wymienić stolarkę okienną i drzwiową, zlikwidować mostki cieplne. Tego typu zabiegi mogą spowodować, że zapotrzebowanie mocy cieplnej w budynku spadnie nawet o połowę. A później wystarczy wykonać projekt instalacji c.o., najlepiej przez projektanta z uprawnieniami gdyż poleganie na wiedzy instalatora jest w tym przypadku niezbyt sensowne (instalatorzy nie wykonują z reguły obliczeń a grzejniki dobierają na zasadzie: "Panie, na 20m2 to musi być grzejnik o mocy 2000W"). O ile w przypadku doboru grzejników zasilanych z kotła c.o. przewymiarowanie grzejników skutkuje jedynie ich nieco większymi wymiarami oraz wyższą ceną o tyle zasilanie ze źródła ciepła o bardzo niskiej temperaturze zasilania powoduje, że każdy wat mocy grzewczej przekłada się na zdecydowanie większe rozmiary grzejnika (ponad trzykrotnie większe niż w przypadku zasilania z kotła c.o.).
O innych aspektach doboru grzejników mam zamiar napisać w jednym z kolejnych postów.

Grzejniki aluminiowe nie mogą współpracować z instalacją c.o. wykonaną z miedzi
Prawda dlatego, że jeżeli nie zostaną zachowane odpowiednie zabezpieczenia instalacji może dojść do korozji elektrochemicznej na styku dwóch metali o różnych potencjałach elektrycznych jakimi są miedź i aluminium. Jeżeli grzejnik aluminiowy styka się bezpośrednio z rura miedzianą a wewnątrz instalacji znajduje się woda to powstaje ogniwo elektrochemiczne a na powierzchni aluminium powstają cząstki metalu o ładunku elektrycznym, które odrywają się od powierzchni wewnętrznej grzejnika uszkadzając jego strukturę.
Fałsz bo można ustrzec się przed korozją na dwa sposoby:
1. kupując grzejnik aluminiowy zabezpieczony od wewnątrz powłoką chroniącą przed korozją i posiadający odpowiedni atest i gwarancję producenta
2. kupując specjalny środek w płynie tzw. inhibitor korozji np firmy FERDOM i wlewając go do instalacji w odpowiedniej proporcji zgodnie z instrukcją

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza