poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Słownik na początek cz.3 Armatura grzejnikowa

Armatura grzejnikowa - pod tym pojęciem kryją się zawory termostatyczne i odcinające, głowice termostatyczne, odpowietrzniki, złączki.

Zawór termostatyczny - zawór mający za zadanie otwierać i zamykać przepływ wody przez grzejnik we współpracy z głowicą termostatyczną; montowany na zasilaniu grzejnika wodą z instalacji c.o. (wyjątkiem są zawory RAX firmy Danfoss); więcej na ten temat poczytasz tutaj.

Grzejnik płytowy z zaworem termostatycznym i głowicą Heimeier
Wkładka termostatyczna lub wkładka zaworowa spełnia taką samą rolę jak zawór termostatyczny tylko, że jest wbudowana w grzejnik (najczęściej grzejnik płytowy).
Grzejnik płytowy (widok od tyłu) z wbudowaną wkładką zaworową
Głowica termostatyczna popularnie zwana termostatem lub po prostu pokrętłem reagując na zmiany temperatury w pomieszczeniu otwiera lub zamyka zawór termostatyczny. Najbardziej popularne są głowice z czujnikiem cieczowym, są też głowice z czujnikiem gazowym (Danfoss) lub woskowym (Honeywell, Oventrop). Oprócz głowic sterowanych ręcznie można spotkać programowalne głowice elektroniczne. Więcej na temat głowic przeczytasz tutaj.

Różne typy głowic termostatycznych;
od lewej: Heimeier K, Herz, Honeywell, Danfoss, Comap, Poletti i Heimeier DX
Zawór odcinający montowany z reguły na powrocie wody z grzejnika do instalacji c.o. (piszę z reguły bo są wyjątki np. w przypadku zaworów RAX firmy Danfoss); ma za zadanie odciąć grzejnik od instalacji c.o. w celu zdemontowania grzejnika bez spuszczania wody z instalacji. Są także zawory odcinające z funkcją napełniania instalacji c.o.

Grzejnik płytowy z zaworem powrotnym kątowym Oventrop
Podwójny zawór odcinający lub tzw. portki albo Vekolux (obydwa terminy często używane przez instalatorów, ten drugi pochodzi od nazwy popularnego zaworu firmy Heimeier) stosowany do grzejników z wbudowaną wkładką zaworową (tzw. dolnozasilanych). Montowany od dołu grzejnika i połączony z króćcami: zasilającym i powrotnym. Występuje w wersji prostej i kątowej; spotyka się także zawory uniwersalne umożliwiające podłączenie do instalacji zarówno od podłogi jak i ściany.

Na pierwszym planie zawór uniwersalny,
na drugim planie zawór prosty Oventrop
Odpowietrznik grzejnikowy służy do usunięcia powietrza znajdującego się w grzejniku, z reguły po napełnieniu wodą instalacji centralnego ogrzewania. Są dwa typy odpowietrzników: automatyczny i ręczny. Większość grzejników wyposażana jest fabrycznie w odpowietrznik ręczny, który otwieramy i zamykamy płaskim śrubokrętem lub specjalnym kluczykiem.



Od lewej: odpowietrznik automatyczny, ręczny m.in. do grzejników płytowych i ręczny do grzejników członowych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz