poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Słownik na początek cz.2 Grzejniki

Część druga słownika będzie dotyczyła grzejników, ich rodzajów ze względu na zastosowanie i budowę.

Grzejnik czy kaloryfer, a może radiator, konwektor lub wymiennik. Właściwie wszystkie określenia są prawidłowe ale najbardziej popularnym obecnie jest grzejnik i tego określenia będę używał we wszystkich postach. Kaloryfer jest nadal często używanym zwrotem, szczególnie wśród osób starszych, chociaż niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że pochodzi on od francuskiego słowa calorifère. Pozostałe określenia dotyczą grzejników o konkretnym sposobie oddawania ciepła: radiator przez promieniowanie, konwektor przez konwekcję czyli ruch ogrzanego powietrza, wymiennik jest bardziej kojarzony jako jeden z elementów budowy grzejnika. O tym też będę wkrótce pisał.

Grzejnik niskotemperaturowy - nazwa trochę myląca bo sugeruje, że to grzejnik o niskiej temperaturze powierzchni a skoro tak to znaczy, że marnie grzeje. Trochę prawdy w tym jest; rzeczywiście temperatura powierzchni grzejnika jest niższa od tej do jakiej przez lata zdążyliśmy się przyzwyczaić. A wynika to z tego, że grzejnik ten przystosowany jest do pracy w niskotemperaturowych systemach grzewczych. Po co nam w takim razie takie systemy? Ano dlatego, ze w nowo budowanych domach straty ciepła są zdecydowanie mniejsze niż w starszych budynkach. Spowodowane jest to użyciem nowoczesnych, bardziej energooszczędnych technologii i materiałów np. izolacji ścian czy okien PCV z szybami zespolonymi. Więcej na ten temat w jednym z kolejnych postów.

Grzejnik płytowy - najbardziej popularny obecnie typ grzejnika wykonywany z blachy stalowej odpowiednio wytłoczonej i zgrzewanej oraz lakierowanej. Grzejnik płytowy część ciepła oddaje przez promieniowanie a część przez konwekcję czyli ruch ogrzanego powietrza. Obszernie na temat grzejników płytowych piszę w artykule na stronie internetowej www.multimex.com.pl.

Grzejnik płytowy HM Galant z przyłączem uniwersalnym
Grzejnik płytowy bocznozasilany (typ Kompakt, w skrócie najczęściej K) to grzejnik, którego króćce zasilania i powrotu znajdują się z boku grzejnika, z tej samej, lewej lub prawej strony (podłączenie jednostronne), lub po przeciwnych stronach tzw. (podłączenie stosowane szczególnie przy długich grzejnikach). Grzejnik fabrycznie jest wyposażony w cztery otwory 1/2" (po dwa z każdej strony) oraz dołączony korek i odpowietrznik.


Grzejnik płytowy bocznozasilany Kermi
Grzejnik płytowy dolnozasilany (typ Ventil, w skrócie najczęściej V) to grzejnik, którego króćce zasilania i powrotu znajdują się od dołu grzejnika, z tej samej, prawej (w standardzie) lub lewej strony , lub pośrodku grzejnika. Proszę zwrócić uwagę, że w przypadku podłączeń z lewej lub prawej strony zasilanie jest zawsze od środka grzejnika. Rozstaw podłączeń 50mm. Grzejnik fabrycznie jest wyposażony we wkładkę zaworową oraz dołączony odpowietrznik.


Grzejnik płytowy dolnozasilany Viessmann

Grzejnik płytowy typu Plan (w skrócie najczęściej P) to grzejnik bocznozasilany lub dolnozasilany posiadający dodatkową płaską płytę czołową. Płyta ta ogranicza nieco promieniowanie ciepła z grzejnika tak więc przy zakupie należy wziąć pod uwagę fakt, że moc grzewcza grzejnika typu p będzie mniejsza niż moc grzejnika typu K lub V o tych samych wymiarach.

Grzejnik Purmo typu Plan dolnozasilany
Grzejnik płytowy higieniczny (w skrócie najczęściej H) to grzejnik bocznozasilany lub dolnozasilany składający się z samych płyt grzewczych a więc nie posiadający dodatkowych ożebrowań aby ułatwić jego czyszczenie. Stosowany w pomieszczeniach o zaostrzonym rygorze sanitarnym (szpitale, przychodnie).

Grzejnik higieniczny Kermi Plan
Grzejnik łazienkowy czyli popularna drabinka wykonywany z reguły z rur stalowych o przekroju koła, ale także kwadratu, prostokąta, trójkąta czy trapezu. Na rynku spotkamy także drabinki wykonane z rur miedzianych czy ze stali nierdzewnej. Alternatywą dla "drabinek" są grzejniki dekoracyjne w najrozmaitszych formach zaopatrzone w wieszaki, lustra, półki itp akcesoria. Wybór jest naprawdę ogromny. Także o grzejnikach łazienkowych piszę na naszej stronie internetowej www.multimex.com.pl.

Grzejnik łazienkowy ENIX Focus
Grzejnik łazienkowy dekoracyjny KERMI Fedon
Grzejnik konwektorowy czyli w skrócie konwektor to grzejnik o specyficznej budowie składający się z wymiennika ciepła oraz obudowy. Grzejnik ten 100% ciepła oddaje przez konwekcję czyli ruch ogrzanego powietrza. Specyfiką tego typu grzejnika jest to, że jego obudowa jest chłodna a ogrzewane jest jedynie powietrze wewnątrz grzejnika, które następnie jako lżejsze unosi się w górę ogrzewając pomieszczenie . Grzejniki konwektorowe są produkowane także w wersjach ze wspomaganiem wentylatorami w celu zwiększenia ich mocy grzewczej. Grzejnikami konwektorowymi są m.in. grzejniki kanałowe. Więcej tutaj.

Grzejnik konwektorowy JAGA Strada
Grzejnik kanałowy jak sama nazwa wskazuje schowany jest w kanale czyli w posadzce. W kanale znajduje się wanna kanałowa, wymiennik (identyczny z tym, z którego zbudowane są grzejniki konwektorowe) a na zewnątrz widoczna jest jedynie ozdobna kratka. Także o tym więcej przeczytasz tutaj.
Grzejnik kanałowy REGULUS
Grzejnik żeberkowy lub inaczej mówiąc członowy - składa się z członów skręcanych lub spawanych na etapie produkcji. Najbardziej popularnymi grzejnikami członowymi są grzejniki żeliwne i aluminiowe, których człony można łączyć ze sobą przy pomocy specjalnych gwintowanych tulei oraz nowoczesne grzejniki stalowe członowe (np. Zehnder Charleston)

Grzejnik członowy stalowy ZEHNDER Charleston
Grzejnik aluminiowy FONDITAL Calidor
W następnej części słownika mowa będzie o armaturze grzejnikowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz