Zastanawiałem się od czego by tu zacząć pisząc o tak prozaicznym elemencie wyposażenia naszych domów i mieszkań jak grzejniki.
Piszę "prozaicznych" bo większości z nas grzejnik kojarzy się z żeberkami pod oknem a więc niczym szczególnym się nie wyróżnia. Ma po prostu grzać i tyle.
Ale tak naprawdę zagadnienie ogrzewania grzejnikowego jest niezwykle obszerne i w moim blogu postaram się zawrzeć jak najwięcej informacji i ciekawostek. Będę pisał o nowościach rynkowych, o armaturze grzejnikowej, o sposobach montażu
grzejników, o ich doborze do konkretnych wnętrz i w ogóle o wszystkim co
kojarzy się z ogrzewaniem grzejnikowym.
Zanim zacznę publikować kolejne posty zacznę od słownika wyrazów bardziej i mniej zrozumiałych dla przeciętnego Kowalskiego.
W pierwszej części słownika zacznę od ogólnych określeń dotyczących instalacji, której częścią składową są grzejniki.
Centralne ogrzewanie w skrócie c.o. to instalacja, której centralnym punktem jest źródło ciepła, najczęściej kocioł, od którego podgrzana woda płynie rurami w sposób grawitacyjny (na zasadzie różnicy temperatur) lub wymuszony przez pompę do odbiorników ciepła czyli grzejników.
Instalacja c.o. zamknięta - najbardziej popularny obecnie typ instalacji. Kocioł i grzejniki pracują w układzie zamkniętym zabezpieczonym naczyniem przeponowym i zaworem bezpieczeństwa. W instalacji zamkniętej można stosować uzdatnianie i zmiękczanie wody aby uchronić elementy instalacji przed korozją i osadzaniem się kamienia.
Instalacja c.o. otwarta - coraz rzadziej spotykana, najczęściej w przypadku kotłów na paliwo stałe, zaopatrzona w otwarte naczynie przelewowe umożliwiające wypływ wody z instalacji w przypadku niekontrolowanego wzrostu ciśnienia; instalacja taka może być instalacją grawitacyjną lub z wymuszonym obiegiem wody przez pompę.
Uwaga: producenci grzejników stalowych nie udzielają gwarancji na pracę grzejników w układzie otwartym ze względu na przedostawanie się tlenu z powietrza do instalacji co przyspiesza korozję grzejników.
|
Otwarta instalacja z kotłem węglowym i podgrzewacz ciepłej wody użytkowej |
Czynnik grzewczy czyli medium, które znajduje się w obiegu
c.o.; z reguły jest to woda, czasem specjalnie uzdatniona. W
instalacjach narażonych na pracę w niskich temperaturach otoczenia
medium grzewczym może być także płyn niezamarzający np. glikol. Dla
ułatwienia w dalszej części postu będę posługiwał się określeniem
"woda".
Niskotemperaturowy system grzewczy to instalacja, której źródłem ciepła jest najczęściej kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła czyli urządzenia o wysokiej sprawności energetycznej. Nie będę tutaj rozpisywał się o źródłach ciepła bo jest to temat na osobny blog. Istotne jest to, że temperatura zasilania grzejników jest niska a więc moc grzewcza grzejników powinna być na tyle duża aby przy niskiej temperaturze zasilania zapewnić komfort cieplny w pomieszczeniu.
Parametry czynnika grzewczego to temperatura zasilania i temperatura powrotu. Moce grzewcze grzejników podawane są dla określonych temperatur zasilania i powrotu.
Temperatura zasilania to temperatura wody wpływającej do grzejnika. Temperatura zasilania zależy od rodzaju źródła ciepła. Dla kotłowni na paliwo stałe (węgiel, drewno) i instalacji zasilanych z sieci miejskiej może wynosić nawet 90'C, dla konwencjonalnych kotłów gazowych i olejowych przyjmuje się 70 - 80'C, dla niskotemperaturowych systemów grzewczych od 35'C (pompy ciepła) do 55'C (kotły kondensacyjne).
Temperatura powrotu to temperatura wody wypływającej z grzejnika. Różnica pomiędzy temperaturą zasilania a powrotu wynosi od 10 do 20'C i zależy od wielu czynników, przede wszystkim od szybkości przepływu wody w instalacji ale także od budowy grzejnika, wielkości instalacji, rodzaju pomieszczenia.
Temperatura pomieszczenia to temperatura, która powinna zapewnić osobom przebywającym w pomieszczeniu komfort cieplny. Przyjmuje się, że temperatury pomieszczeń w mieszkaniach i domach prywatnych powinny takie jak na załączonym rysunku. Oczywiście, są to temperatury przyjęte w normach do obliczeń zapotrzebowania na ciepło i mogą się różnić od temperatur, które zapewniają nam indywidualny komfort cieplny (np. dla mnie w sypialni wystarczy w zupełności 17'C; mojej żonie potrzeba min. 20'C :-)
Komfort cieplny to parametry powietrza, tj. temperatura i wilgotność względna oraz jego prędkość, które powinny być tak dobrane, aby zapewnić poczucie komfortu,
tzn. aby człowiekowi przebywającemu w pomieszczeniu nie było zbyt ciepło i aby nie odczuwał chłodu.