sobota, 2 lipca 2016

Grzejnikowe FAQ - cz. 1

Postanowiłem zebrać najczęściej pojawiające się pytania dotyczące grzejników (FAQ czyli Frequently Asked Questions) i postaram się na te pytania w miarę przejrzyście odpowiedzieć.
Przy okazji zauważyłem, że większość moich rozmówców to kobiety, które z reguły są bardziej dociekliwe niż mężczyźni i często lepiej przygotowane do rozmowy :-) Wydaje mi się, że powodem jest większe zaangażowanie kobiet w urządzanie domu czy mieszkania. Facet z reguły wykręca się brakiem czasu, no i w końcu ktoś musi zapracować na kobiece "fanaberie".
Ale do rzeczy. 

1. Mam pokój o powierzchni 30m2; jaki duży grzejnik będę potrzebowała?

Pytanie typu: Jadę na wakacje, jakie ciuchy mam spakować?
Za mało szczegółów aby  jednoznacznie i fachowo odpowiedzieć na to pytanie. Zapotrzebowanie mocy grzewczej zależy m.in. od kubatury pomieszczenia  (czyli powierzchnia x wysokość), powierzchni przeszklonej, współczynnika przenikania ciepła przez ściany i okna, usytuowania względem stron świata, przeznaczenia pomieszczenia, parametrów instalacji grzewczej (temperatura zasilania i powrotu).
Jeżeli nie chcemy zagłębiać się w szczegóły co robi większość instalatorów a nie posiadamy projektu instalacji proponuję metodę uproszczoną. Dobieramy moc grzejnika wg poniższej tabeli i mnożymy razy powierzchnię pomieszczenia:
- dom parterowy bez izolacji (współczynnik przenikania ciepła  k = 1,2–1,5 W/m2K) 150–200 W/m
- dom piętrowy jw. 130–150 W/m2
- dom parterowy słabo izolowany (współczynnik przenikania ciepła  k = 0,7 W/m2K)  100 W/m2
- dom piętrowy jw. 90 W/m2
- dom parterowy dobrze izolowany (współczynnik przenikania ciepła  k =0,3 W/m2K)  70 W/m2
- dom piętrowy jw. 70 W/m

Ww. wartości zapotrzebowania na ciepło należy traktować jako bardzo przybliżone. Nie zastąpią one obliczeń wykonywanych przez projektanta instalacji ale mogą się przydać np. przy wymianie jednego z grzejników w budynku.

2. Chciałabym wymienić grzejnik płytowy na dekoracyjny, co Pan może zaproponować?

Najpierw parę pytań:
- jaki duży jest istniejący grzejnik czyli jego wysokość, długość i głębokość; głębokość grzejnika jest ważna ze względu na jego budowę (jednopłytowy typ 10, jednopłytowy z radiatorem typ 11 itd.; więcej tutaj)
- sposób podłączenia grzejnika: boczne, od dołu z lewej lub prawej strony, od dołu centralnie
- czy w grę wchodzi przeróbka instalacji czyli zmiana usytuowania przyłączy do grzejnika
- jakie jest ciśnienie w instalacji grzewczej ( w domu jednorodzinnym z reguły nie przekracza 3 bary, w budynkach wielorodzinnych, szczególnie wysokich, może dochodzić do 10 barów)
- jeżeli grzejnik zamontowany jest w budynku wielorodzinnym to czy posiada podzielnik ciepła

Znając odpowiedzi na ww. pytania dobieram grzejnik dekoracyjny biorąc pod uwagę wymagania klienta (wymiary, wzornictwo, kolor, akcesoria) oraz uwarunkowania techniczne instalacji.
Po pierwsze ciśnienie robocze grzejnika. Część grzejników dekoracyjnych przystosowana jest do pracy przy maksymalnym ciśnieniu 3 -4 bary i z reguły nie nadają się one do budynków wielorodzinnych (np. Komex Victoria czy Irsap Step). warto porozmawiać z administracja budynku i dowiedzieć się jakie jest ciśnienie robocze w instalacji.
Następnie sprawdzam w katalogu grzejników płytowych jaka jest moc istniejącego grzejnika dla parametrów instalacji 75/65/20oC i szukam w katalogu grzejnika dekoracyjnego o takiej samej lub nieco większej mocy dla tych samych parametrów instalacji co grzejnik płytowy biorąc pod uwagę jego maksymalne wymiary jakich zażyczył sobie klient. Muszę tutaj zaznaczyć, że moc grzejników dekoracyjnych jest z reguły niższa niż grzejników płytowych o tych samych wymiarach. Szukam więc grzejników tzw. podwójnych (np. Komex Rene podwójny lub Vasco Carre typ CPVN2).
Jeżeli klient nie chce zmieniać usytuowania przyłączy do grzejnika to wybór jest mocno ograniczony. Lepiej więc zrobić małą "demolkę" i doprowadzić przyłącza do nowego grzejnika zgodnie z zaleceniami producenta.
Mając wybrany rodzaj przyłącza dobieram armaturę grzejnikową. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Na koniec dodam, że nie do wszystkich grzejników dekoracyjnych można zamontować podzielnik ciepła a nawet jeśli można to jest on wątpliwą "ozdobą". W tej sytuacji lepiej jest zrezygnować z podzielnika i rozliczać pomieszczenie ryczałtowo od powierzchni.

3. Jaka jest gwarancja na grzejniki?

Okres gwarancji zależy od producenta grzejnika i wynosi z reguły 5 - 10 lat. Gwarancja obejmuje wady wynikające z winy producenta, ujawnione w trakcie trwania gwarancji. Nie obejmuje natomiast uszkodzeń, które powstały wskutek niewłaściwego użytkowania, przechowywania, transportu, nieprawidłowego montażu, konserwacji, samodzielnych przeróbek, nieprawidłowego wykonania instalacji c.o. lub zastosowania wody niezgodnej z obowiązującą normą oraz zastosowania wyrobu niezgodnie z jego przeznaczeniem.
Chciałbym zwrócić uwagę, że gwarancja na grzejniki stalowe, w tym najbardziej popularne grzejniki płytowe, jest nieważna jeżeli grzejniki zostaną zainstalowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (np. baseny), z oparami związków chemicznych w powietrzu (zakłady fryzjerskie, pralnie chemiczne itp.) oraz w otwartych instalacjach c.o. (np. stare instalacje grawitacyjne).
Podstawą do reklamowania grzejnika jest karta gwarancyjna a jeżeli takowej nie ma to dowód zakupu, najlepiej faktura VAT.

4. Czym się różnią grzejniki kupowane w markecie od grzejników kupionych w sklepie instalacyjnym lub od instalatora

Dobre pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie interesuję się tym co sprzedają markety budowlane i nigdy nie kupiłbym tam grzejnika czy kotła.  
Dobre kilka lat temu miałem okazję porównać dwa grzejniki, które klienci kupili w markecie i następnie pojawili się w moim sklepie stacjonarnym (sklep zamknąłem w 2014r.) zdziwieni, dlaczego u mnie jest tak drogo. Postanowiłem sprawdzić co jest przyczyną tak znacznej różnicy w cenie "tych samych" grzejników. 
Zważyłem dwa grzejniki płytowe o tych samych wymiarach i typach (typ 22, 600x1200mm) i okazało się, że różnica w wadze wyniosła kilka kilogramów. Grzejnik marketowy był zdecydowanie lżejszy co świadczyło o tym, że został wykonany z blachy stalowej o mniejszej grubości co ma znaczenie dla trwałości grzejnika. Innych różnic nie byłem w stanie sprawdzić (jakość powłoki lakierniczej, rzeczywista moc grzewcza itp.) a na pewno miały one także wpływ na cenę.
Drugi przypadek dotyczył grzejników łazienkowych jednej z polskich firm. Tym razem powodem różnicy cenowej była mała zmiana w konstrukcji grzejnika. Mimo, że obydwa grzejniki nazywały się tak samo grzejnik marketowy miał mniej poziomych rurek (szczebelków) a więc i mniejszą moc. 
Teraz producenci grzejników nie robią tego typu błędów i do marketów sprzedają grzejniki o innych nazwach czy markach handlowych. Poza tym sprzedaż internetowa sprawiła, że ceny w marketach nie są już tak  konkurencyjne.
Kupując towar w markecie budowlanym warto dobrze przyjrzeć się co kupujemy, o jakich parametrach i na jakich warunkach gwarancyjnych i porównać to z towarem sprzedawanym w sklepie stacjonarnym bądź internetowym.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza