piątek, 25 września 2015

Stalowe, aluminiowe, miedziane, żeliwne

Stal, aluminium, miedź, żeliwo

Z takich właśnie materiałów produkowane są grzejniki. Oczywiście najbardziej popularnym materiałem jest stal, która jest najtańsza i łatwa w obróbce.

Pokrótce przedstawię zalety i wady poszczególnych materiałów.

Grzejnik płytowy HM Galant
kupisz tuta
Grzejnik dekoracyjny Jaga Iguana
kupisz tutaj
Zacznę od grzejników wykonywanych ze stali czyli najbardziej popularnych płytowych ale także łazienkowych czy dekoracyjnych.
Grzejnik łazienkowy
Terma Quadrus Slim
kupisz tutaj

Stal jest materiałem, który łatwo poddaje się obróbce czyli tłoczeniu, spawaniu, zgrzewaniu, wyginaniu itp. a więc ma szerokie zastosowanie przy produkcji grzejników. Zaletą grzejników stalowych jest ich szybka reakcja na zmiany temperatury w pomieszczeniu (dotyczy to szczególnie grzejników płytowych) a  więc łatwość regulacji temperatury. Grzejniki stalowe bardzo dobrze pracują w instalacjach niskotemperaturowych.
Zwykła stal jest jednak materiałem podatnym na korozję szczególnie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności: łazienkach, pralniach i WC. Co prawda producenci stosują coraz doskonalsze metody lakierowania grzejników ale i tak nie daje to 100% pewności, że grzejnik nie skoroduje.
Gwarancja udzielana na grzejniki stalowe wynosi minimum 5 lat jednak musimy wziąć pod uwagę, że gwarancja nie obejmuje montażu grzejników w pomieszczeniach z obecnością w atmosferze środków agresywnych (np. związki siarki i chloru) oraz pracujących w otwartych instalacjach grzewczych. Tak więc planując zakup grzejników np. do zakładu fryzjerskiego czy hali basenowej lepiej wybrać grzejniki specjalnie przystosowane do pracy w trudniejszych warunkach. Warto pomyśleć wtedy o grzejnikach ze stali ocynkowanej a następnie lakierowanej; większość producentów oferuje tego typu powłokę galwaniczną za dopłatą.
Jak wygląda zwykły grzejnik stalowy po 1,5 roku, zamontowany w ogólnodostępnym pomieszczeniu WC, widać na poniższym zdjęciu.


Natomiast w przypadku pracy w instalacjach otwartych, inaczej mówiąc z otwartym naczyniem wzbiorczym, np. zasilanych z kotła na paliwo stałe (węgiel, drewno) mamy dwa wyjścia. Albo kupić grzejniki z materiałów odpornych na korozję (np. żeliwne) albo odseparować obieg wody grzewczej z kotła od obiegu grzejnikowego za pomocą wymiennika ciepła ale to już temat na odrębny post.
Wspomnę też o grzejnikach ze stali nierdzewnej, zdecydowanie droższych ale za to odpornych na korozję, szczególnie przydatnych w łazienkach.

Grzejnik łazienkowy
ze stali nierdzewnej
SUNERZHA Bohemia
kupisz tutaj

Grzejnik dekoracyjny
ze stali nierdzewnej
KOMEX Wulkan
kupisz tutaj


Aluminium a właściwie stop aluminium z dodatkiem krzemu; materiał, z którego wykonywane są metodą odlewania ciśnieniowego najbardziej popularne na rynku grzejniki członowe (żeberkowe). Aluminium jest materiałem lekkim  o bardzo dobrej przewodności cieplnej. Grzejniki członowe najczęściej stosowane są jako zamienniki starych grzejników żeliwnych gdyż niektóre typy grzejników mają rozstaw przyłączy 500mm czyli identyczny z rozstawem przyłączy grzejników żeliwnych.
Specjalnie ukształtowane elementy poszczególnych członów zwiększają powierzchnię wymiany ciepła czyli jednoczenie moc grzewczą.


Grzejnik aluminiowy
CALIDOR Super
Grzejniki aluminiowe można bez obaw stosować w instalacjach z otwartym naczyniem wzbiorczym. Należy jednak uważać na montaż grzejników w instalacjach miedzianych. Aluminium w połączeniu z miedzią ulega korozji elektrochemicznej. Między aluminium a miedzią tworzy się tzw. ogniwo elektrolityczne (podobnie jak w akumulatorze). Połączenie takie w dość krótkim czasie powoduje korozję elektrolityczną i galwaniczną. Inaczej mówiąc aluminium się utlenia, rozszczelniając połączenia gwintowane, a rury miedziane zarastają nalotem (produkty utleniania się aluminium). 
Istnieje wyjście z takiej sytuacji. Należy do wody podczas pierwszego napełnienia instalacji a także każdorazowo po spuszczeniu wody z instalacji i ponownym napełnieniu dodać specjalny środek tzw. inhibitor korozji np. Ferdom CH2 lub Ferpro CH3.
Oprócz grzejników żeberkowych z aluminium produkowane są także grzejniki  dekoracyjne co widać na poniższych zdjęciach. Drogie ale ładne :-)

Grzejnik aluminiowy członowy
ARMATURA Kraków

Grzejnik aluminiowy członowy
TERMA Neo
kupisz tutaj
Grzejnik aluminiowy dekoracyjny
VASCO Alu Zen
kupisz tutaj




Miedź jest metalem najczęściej używanym do produkcji grzejników konwektorowych, naściennych i kanałowych. Rura miedziana jest wykorzystywana jako element przenoszący czynnik grzewczy natomiast ożebrowanie rury wykonane z cienkich blach aluminiowych ma za zadanie zwiększyć powierzchnię wymiany ciepła a więc i moc grzejnika. Więcej o grzejnikach konwektorowych (miedziano-aluminiowych) przeczytasz tutaj
Produkowane są także, chociaż coraz rzadziej ze względu na ceną materiału, grzejniki miedziane łazienkowe. Kiedyś wyróżniały się one tym, że do ich produkcji wykorzystywano typowe złączki miedziane (kolanka, trójniki). Obecnie trudno odróżnić z zewnątrz lakierowany grzejnik miedziany od stalowego (producentem grzejników łazienkowych miedzianych jest np. firma Radeco, której jesteśmy dystrybutorem).

Grzejnik konwektorowy JAGA Strada (kupisz tutaj )
Grzejnik kanałowy
REGULUS
kupisz tutaj

    












Zaletą grzejników miedzianych (szczególnie konwektorowych) jest ich mała pojemność wodna a więc szybka reakcja na zmiany temperatury w pomieszczeniu. Grzejniki miedziane można z powodzeniem stosować w instalacjach niskotemperaturowych. Nie ulegają one także korozji i mogą być stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza zakładając oczywiście, że inne elementy grzejnika są także odporne na wilgoć (obudowy, wanny kanałowe itp.).

Żeliwo - materiał, z którego grzejniki (a właściwie wtedy kaloryfery) produkowano już ponad sto lat temu. Żeliwo było wtedy materiałem bardzo popularnym w technice sanitarnej i grzewczej. Produkowano z niego nie tylko grzejniki ale także piece, kominki, wanny, rury kanalizacyjne. 

Oryginalny antyczny stojący
grzejnik żeliwny

Do tej pory w wielu polskich mieszkaniach znajdziemy grzejniki żeliwne montowane jeszcze na początku lat 90-tych. Chropowate, często byle jak pomalowane, nie są ozdobą mieszkań ale swoją  podstawową funkcję spełniają i nadal wiele osób uważa je za bardzo dobre źródło ciepła. Argumentem zwolenników grzejników żeliwnych jest to, że długo utrzymują ciepło. Mogę zgodzić się z tym argumentem przy założeniu, że grzejniki żeliwne pracują w instalacjach zasilanych z kotła na paliwo stałe, bez możliwości automatycznej regulacji temperatury zasilania. Grzejniki żeliwne mają dużą pojemność wodną oraz grube ścianki a więc rzeczywiście długo utrzymują ciepło ale też długo się nagrzewają i równie długo chłodzą. Nie reagują więc szybko na zmiany temperatury w pomieszczeniu spowodowane np. nasłonecznieniem w ciągu dnia.
Niewątpliwą zaletą grzejników żeliwnych jest to, że są bardzo trwałe a współcześnie produkowane nawiązują stylistyką i zdobnictwem do najlepszych wzorów grzejników antycznych.

Współczesny grzejnik żeliwnyTERMA Oxford
kupisz tutaj