środa, 3 września 2014

Grzejnik na ścianie czy w posadzce ?

Pytanie, z którym spotykam się coraz częściej a dotyczy sytuacji gdy nie chcemy mieć grzejnika płytowego na ścianie, szczególnie jeśli jest to grzejnik tzw. trzypłytowy a więc niezły "grzmot". Do tego dochodzi okno tarasowe, z reguły kilkumetrowej szerokości, bo wiadomo, chcemy mieć jak najwięcej światła w mieszkaniu. I gdzie zamontować odpowiedni grzejnik?
Pomijam tutaj propozycję ogrzewania podłogowego zakładając, że sprawa dotyczy mieszkań, w których nie ma już możliwości montażu "podłogówki" lub inwestor po prostu jej nie chce.

Mamy więc wybór pomiędzy efektownym grzejnikiem dekoracyjnym a grzejnikiem schowanym w posadzce czyli grzejnikiem kanałowym.

Grzejnik dekoracyjny pionowy
Komex Victoria
z płytą szklaną z nadrukiem
Grzejnik kanałowy Regulus
Klienci, przeglądając strony internetowe producentów grzejników, najczęściej wybierają grzejniki, które najbardziej odpowiadają im wizualnie. Otrzymuję sporo zapytań od klientów, a nawet częściej od klientek, którzy wybrali określony model grzejnika, pytają o kolorystykę, termin dostawy no i oczywiście cenę a powinni zacząć od tego jakiej mocy grzejnik jest nam potrzebny.  Jeżeli kupujemy mieszkanie od dewelopera z zamontowanym grzejnikiem płytowym to wystarczy podać typ i wielkość grzejnika i na podstawie tabeli mocy grzewczych  wiemy jakiej mocy grzejnik został zaprojektowany do danego pomieszczenia. Jeżeli budujemy dom i nie posiadamy projektu instalacji grzewczej z wyliczonym zapotrzebowaniem na ciepło dla poszczególnych pomieszczeń musimy zdać się na wiedzę i doświadczenie instalatora (a z tym bywa różnie) lub powierzyć to np. mojej firmie.
Mamy więc wyliczoną moc grzejnika i co dalej. Musimy zwrócić uwagę na dwie istotne sprawy. Po pierwsze dla jakich parametrów instalacji podajemy moc grzejnika. Po drugie moce grzewcze wszystkich grzejników zasilanych  z tego samego źródła ciepła powinny być dobrane na te same parametry instalacji, np. zasilanie 75'C, powrót 65'C (pisałem o tym wcześniej w poście z dnia 23 czerwca br., przeczytasz tutaj).

Znając zatem moc grzejnika i parametry instalacji przystępujemy do wyboru typu grzejnika.
Posłużę się tutaj przykładem. Chcemy dobrać grzejnik do salonu o wymiarach 5x7x2,7m czyli powierzchni 35m2 a kubaturze 94,5m3. W salonie znajdują się dwa okna: jedno o wymiarach  1765x1435mm z parapetem na wysokości 800mm oraz drugie, z drzwiami tarasowymi , o wymiarach 2295x4000nmm. Z obliczeń wynika, że zapotrzebowanie na moc grzewczą w tym pomieszczeniu wynosi 2830W ( nie będę tutaj wdawał się w szczegóły). Do dyspozycji mamy miejsce na grzejnik pod oknem oraz z lewej i prawej strony okna tarasowego. Budynek z salonem jest niepodpiwniczony, tak więc w rachubę wchodzi ewentualny montaż głębokiego grzejnika kanałowego.


Zakładam, że inwestorowi zależy na estetyce tak wiec postaram się zaproponować kilka rozwiązań, spośród co najmniej kilkuset możliwych. Ponieważ salon posiada dwa otwory okienne, czyli powierzchnie, przez które "ucieka" najwięcej ciepła (współczynniki przenikania ciepła przez dobrze ocieplone ściany jest kilkukrotnie niższy od współczynnika dla najlepszych nawet okien) sensownym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch grzejników. Przyjmuję parametry instalacji 75'C/65'C.

Wersja 1
  • grzejnik konwektorowy Jaga Strada pod oknem z parapetem; typ 06, wymiary 500x1600mm, moc grzewcza 1515W (kupisz tutaj)
  • grzejnik dekoracyjny pionowy Jaga Iguana Aplano Plus z lewej strony okna tarasowego; wymiary 1800x410mm, moc grzewcza 1314W (kupisz tutaj)


Wersja 2
  • grzejnik dekoracyjny VASCO Carre poziomy pod oknem z parapetem; typ CPHN1, wymiary 535x1600mm, moc grzewcza 984W (kupisz tutaj)
  • grzejnik dekoracyjny pionowy VASCO Carre Plus z lewej strony okna tarasowego; wymiary 1800x53mm, moc grzewcza 1862W (kupisz tutaj)

Wersja 3
  • grzejnik dekoracyjny Purmo Kos poziomy pod oknem z parapetem; typ 20, wymiary 600x1650mm, moc grzewcza 1569W (kupisz tutaj)
  • grzejnik dekoracyjny Purmo Kos pionowy pod oknem z parapetem; typ 21, wymiary 1800x450mm, moc grzewcza 1329W (kupisz tutaj

Wersja 4
  • grzejnik dekoracyjny Enix Madera pod oknem z parapetem; wymiary 615x1400mm, moc grzewcza 883W (kupisz tutaj
  •  grzejnik kanałowy Regulus Solo 500 w posadzce przy oknie tarasowym; wymiary 600x200/250x3000mm (głębokość x szerokość wanny kanałowej x szerokość kratki x długość), moc grzewcza 2758W (kupisz tutaj)

Wersja 5
  • grzejnik dekoracyjny Zehnder Charleston pod oknem z parapetem; typ 2060, wymiary 600x1610mm, moc grzewcza 1575W (kupisz tutaj)
  •  grzejnik kanałowy Jaga Mini Canal w posadzce przy oknie tarasowym; wymiary 110x340/340x4100mm (głębokość x szerokość wanny kanałowej x szerokość kratki x długość), moc grzewcza 1725W (kupisz tutaj

Pięć powyższych propozycji nie wyczerpuje wszystkich możliwości jakie stwarzają obecnie dostępne na rynku grzejniki. Chciałem tylko zasygnalizować, że grzejniki mogą być nie tylko elementem grzewczym ale także ozdobą pomieszczeń. Z mojego punktu widzenia, jako wieloletniego praktyka w dziedzinie doboru, sprzedaży i montażu grzejników, korzystniej jest zamontować grzejnik kanałowy zamiast dekoracyjnego pionowego. Wynika to z faktu, że grzejnik kanałowy oprócz ogrzewania pomieszczenia stanowi tzw. kurtynę cieplną ograniczając straty ciepła przez duże przeszklone powierzchnie oraz zapobiegając odczuciu chłodu kiedy siedzimy blisko okien. A oprócz tego grzejnik kanałowy jest prawie niewidoczny i nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu. Uprzedzę pytania w sprawie utrzymywania grzejnika kanałowego w czystości kierując Państwa na stronę gdzie ten temat jest wyczerpująco opisany (link tutaj).

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie są to grzejniki tanie w zakupie ale grzejniki kupujemy na długie lata i często obcujemy z nimi na co dzień tak więc warto zastanowić się nad wyborem, tym bardziej, że są to grzejniki produkowane na zamówienie i nie ma możliwości zamiany na inny model. Wspomnę tutaj jeszcze o dwóch sprawach czyli doborze odpowiedniej armatury grzejnikowej oraz o tym, że grzejniki należy zamawiać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem a nie "na wczoraj" (najczęściej spotykam się z klientami, którzy chcieliby kupić tego typu grzejniki "od ręki"; z reguły jest to niemożliwe!).

Proszę też zwrócić uwagę, że w przypadku grzejników kanałowych ich moc jest większa o około 40% od mocy grzejników dekoracyjnych pionowych (piszę o tym tutaj).